۵ خشکبار صادراتی ایران + لیست

خشکبار صادراتی ایران

خشکبار صادراتی ایران از دیر باز مورد توجه کشور های همسایه دور و نزدیک ایران بوده و به علت کیفیت بالا و قیمت مناسب گزینه خوبی برای تاجران خشکبار محسوب می شود.

اگر در مورد خشکبار تولید شده در کشور های دیگر, به خصوص کشور های همسایه مطالعه ای داشته باشید میدانید که ایران در منطقه خاورمیانه یکی از بزرگترین تولید کننده خشکبار است.

مهمترین رقیب ایران در زمینه تولید خشکبار کشور ترکیه است. کشور ترکیه شاید از نظر میزان تولید خشکبار از ایران عقبتر باشد. اما میزان صادرات بالایی در این زمینه به کشور هایی مثل روسیه و کشور های اروپایی دارد. مهمترین دلیل را می توان در صنعت بسته بندی خشکبار دید و باید بدون تعصب بگویم که در صنعت بسته بندی محصولات ضعیف عمل کرده ایم. اکثر کشور های تولید کننده خشکبار در بسته بندی از ما جلو هستند که این مورد هم به لطف ورود افراد و مجموعه های حرفه ای در صنعت بسته بندی در حال رشد است. انشاالله در سال های اخیر شاهد رشد بالایی در این زمینه هستیم تا کشور های بیشتری به خرید خشکبار به صورت مستقیم از ایران روی بیاورند.

خشکبار صادراتی ایران

خوب بر میگردیم به بحث اصلی این مطلب که خشکبار صادراتی ایران کدامند :

معرفی 5 خشکبار صادراتی ایران

پسته صادراتی
میوه خشک صادراتی
کشمش صادراتی
قیسی صادراتی
آلو صادراتی

پسته صادراتی ایران

مهمترین خشکبار ایران که پای ثابت صادرات به کشور های همسایه است پسته صادراتیست. در ایران پسته در استان های کرمان – یزد – سمنان و … کشت شده است. پسته ایران را با نام کرمان می شناسند و مهمترین منطقه تولید پسته در کشور محسوب می شود. شهر رفسنجان در استان کرمان قطب تولید پسته و فراورده های آن مثل خلال پسته است.

پیشنهاد مطلب مفید :  مرکز خشکبار و بازار میوه خشک تهران کجاست؟

اگر اهل اجیل و خشکبار باشید حتما انواع مختلف پسته به گوشتان خورده یا هر کدام را تست کرده اید. پسته ارقام زیادی دارد که نمونه های معروف این محصول برای صادرات پسته کله قوچی – پسته احمد آقایی – پسته اکبری – پسته فندوقی است. برخی از این پسته ها مثل پسته اکبری دارای سایز و اندازه ای بزرگتر است و حالت کشیده دارد.

طبق آمار صادرات پسته در سالهای اخیر, بیشترین میزان این خشکبار به کشور ویتنام – هنگ کنگ – کشور های اروپایی مثل آلمان صادر شده است. البته طبق آمار سایت https://www.trademap.org که مربوط به سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ است بیشتر صادرات این خشکبار از ایران به کشور های اسیایی بوده و درصد پایینی به کشور های اروپایی و آمریکا صادر شده است.

انشا الله در مقاله ای دیگر به صورت کامل در مورد پسته صادراتی ایران صحبت می کنیم. هدف ما بیشتر در این مطلب این است که با انواع خشکبار صادراتی ایران آشنا شوید.

میوه خشک صادراتی

میوه های خشک نیز در سالهای اخیر مورد توجه تاجران و صادرکنندگان خشکبار در کشور قرار گرفته است. دلیل این توجه را می توان در این دانست که انواع میوه ها سالانه و در فصل برداشت با حجم زیادی در کشور تولید می شوند. همین خود کفایی داخل کشور در زمینه تولید میوه های تازه راه را برای تولید میوه خشک عمده باز کرده است که با صادرات ارزش بالایی را ایجاد می کند.

باید این مورد را اضافه کنم که منظور از میوه خشک در اینجا همان چیپس میوه است که در بازار ایران با نام میوه خشک شناخته می شود. این نام گذاری را می توان کمی اصلاح کرد زیرا چیپس میوه یکی از زیر دسته های میوه خشک شده قرار می گیرد.

پیشنهاد مطلب مفید :  پرسودترین خشکبار که سود میلیونی دارند؟

در مورد صادرات میوه خشک در مقالات مختلف سایت توضیح دادیم که می توانید در بخش بلاگ سایت بیشتر در این مورد بخوانید.

فقط این نکته را باید گفت که میوه خشک یک محصول با پتانسل بالا برای صادرات است که در سالهای اخیر بیشتر به آن توجه می شود و کشور های همسایه عربی و کشور هایی مثل روسیه از طرفداران این محصول هستند.

کشمش صادراتی ایران

کشمش از فراورده های مهم انگور است که به انگور خشک شده گفته می شود. میوه انگور نیز انواع متفاوتی دارد که این موضوع سبب شده است که انواع مختلف کشمش در ایران داشته باشیم. برخی از این کشمش ها مصرف مستقیم وتازه خوری دارند و بعضی دیگر در غذا ها و خوراکی های مختلف استفاده می شوند. کشمش از مهمترین خشکبار صادراتی ایران محسوب می شود.

سه نمونه مهم کشمش در کشور 1.کشمش سبز 2. کشمش پلویی 3. کشمش مویز است.

مرکز تولید کشمش در کشور تاکستان در استان قزوین است. در این منطقه به علت اینکه باغ های انگور بسیار زیادی وجود دارد کشمش بسیار زیادی تولید می شود و همانطور که از نامش پیداست که تاکستان یعنی باغ انگور.

تاکستان در زمینه همه انواع کشمش رتبه اول را در کشور ندارد و معروف بودن این منطقه در کشور آن را محبوب کرده است. علاوه بر تاکستان, کاشمز – ملایر – آذربایجان غربی بیشترین میزان کشمش را در کشور تولید می کنند.

همه نمونه های کشمش تولید شده در ایران صادراتی اند. کشمش ایران به کشور های عربی – عراق – روسیه – کانادا و کشور های اروپایی صادرات می شود.

قیسی صادراتی

قیسی از مهمترین فراورده های زردآلو است و در استان هایی مثل آذربایجان غربی که میزان برداشت زردآلو بالاست, تولید می شود.

پیشنهاد مطلب مفید :  خرید و قیمت بستنی خشک مشهد

قیسی صادراتی ایران جزو محصولاتی است که به همه کشور های همسایه مثل عراق – روسیه – کشور های عربی صادر می شود.

از مهمترین پارامتر ها برای صادرات قیسی رطوبت آن است که بر قیمت آن تاثیر می گذارد. کشور هایی مثل روسیه رطوبت پایین و کشور هایی مثل عراق رطوبت بالا را می پسندند.

آلو خشک صادراتی

آلو خشک همانطور که نامش پیداست فراورده میوه آلو است. تنوع میوه آلو در کشور بالاست و همین مورد سبب شده که انواع آلو خشک در بازار داشته باشیم. میوه آلو در نوع شابلون – استنلی – خاکی – بخارا و… در بازار عرضه می شود. نیشاپور از مهمترین شهر های تولیدکننده آلو بخارا خشک شده در کشور است. آلو در نمونه های پوست گرفته و با پوست خشک می شود که نمونه پوست گرفته آن محبوب تر است. آلو بخارا مهمترین و پر مصرف ترین آلو خشک است که در غذا های مختلف استفاده می شود.

آلو به صورت ورقه ای یا چیپسی نیز خشک می شود. آلو شابلون – استنلی – خاکی به صورت چیپس میوه به بازار عرضه می شود و در کنار انواع میوه های خشک صادرات می شود.

از انواع ارقام آلو خشک نمونه های آلو بخارا معروف است و میزان صادراتش بالاست. البته همه رقم های دیگر مثل آلو حاج حسنی – آلو استنلی – آلو سیاه خشک و … صادراتی هستند و به کشور هایی مثل عراق و کشور های عربی حاشیه خلیج فارس و روسیه صادرات می شوند.

این مطلب برای آشنایی شما با انواع خشکبار صادراتی ایران بود و انشاالله در مورد هر کدام از این محصولات به صورت جداگانه و مفصل توضیح میدهیم تا شما را بیشتر با ظرفیت های خشکبار ایران آشنا کنیم.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد اگر در مورد خشکبار صادراتی ایران و این مطلب سایت سادینو نقد و نظری دارید زیر همین مقاله بنویسید تا پاسخ داده شود.

5/5 - (2 امتیاز)

درباره من

مهدی اکبری

مهدی اکبری هستم به دیجیتال مارکتینگ و کسب وکار اینترنتی علاقه دارم. در وبسایت سادینو در مورد صنایع تبدیلی کشاورزی محتوا تولید میکنم و سئو سایت انجام میدم خوشحال میشم با نظرات زیباتون در جهت تولید محتوای بهتر یاریم کنید.

شماره تماس : 09114432498

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.