صنایع تبدیلی کشاورزی چیست؟ (پادکست 1)

صنایع تبدیلی کشاورزی چیست


سلام خدمت شما همراهان عزیز و گرامی مهدی اکبری هستم ما مجموعه صوت ها و پادکست هایی رو تو سایت و کانال مجموعه سادینو شروع کردیم و می خواهیم در مورد صنایع تبدیلی کشاورزی توضیح بدیم اینکه صنایع تبدیلی کشاورزی چیست و چه کمکی میتواند به ما و زندگی ما کند و چه ظرفیت هایی در زمینه صنایع تبدیلی کشاورزی در نقاط مختلف کشور وجود دارد که میتوان از این ظرفیت ها برای اقتصاد کشور و همچنین در بخش صادرات استفاده کرد.

پس ابتدا یک تعریف از صنایع تبدیلی کشاورزی داشته باشیم تا با این صنعت بیشتر آشنا شویم.

صنایع تبدیلی کشاورزی چیست؟

صنایع تبدیلی کشاورزی به صنعتی گفته میشود که بعد از تولید محصولات کشاورزی وارد میشود و به ما کمک میکند تا با تبدیل محصولات کشاورزی به یک محصول جدید و ایجاد ارزش افزوده روی این محصولات آنها را به بازار عرضه کنیم  به صورت کلی به سه زیر شاخه اصلی تقسیم میشود:

 1. فراوری و تولید
 2. بسته بندی و درجه بندی
 3. نگهداری و ذخیره سازی

فراوری محصولات کشاورزی

همون طور که اشاره کردیم شاخه اول صنایع تبدیلی فراوری محصولات کشاورزی است. حالا اگر ما هر محصولی که در بخش کشاورزی تولید میشود فراوری کنیم جزو صنایع تبدیلی کشاورزی محسوب میشود. خوب با ذکر یک مثال بیشتر توضیح میدهم اینکه میوه ای مثل انجیر را در نظر بگیرید که فساد پذیر است که در فصل برداشت در تابستان باید خیلی سریع برداشت شود و به بازار عرضه شود و به دست مصرف کننده برسد و اگر عملیات برداشت تا رسیدن به دست مصرف کننده سریع انجام نشود این میوه خراب میشود.

پیشنهاد مطلب مفید :  خرید و قیمت دستگاه میوه خشک کن پفکی

اینجاست که صنایع تبدیلی کشاورزی در بخش فراوری وارد میشود و میوه انجیر در فصل برداشت به انجیر خشک شده تبدیل میشود تا هم ماندگاری آن بیشتر شود و هم نیاز بازار به انجیر خشک تامین شود و هم محصولی با ارزش افزوده به بازار عرضه میشود.

اگر بخواهم به صورت خلاصه بخش فراوری را توضیح دهم بیشترین کمکی این بخش میکند این است که در فصل برداشت محصولات کشاورزی که میزان عرضه بالاست میتوان این محصولات به شکلی فراوری کرد مثل خشک کردن – مربا – آب میوه و … با این کار موارد زیر به محصول خام اضافه میشود و آن به محصول دیگر تبدیل میکند.

 • ماندگاری محصول کشاورزی بالا میرود و تحت شرایطی میتوان آن را تا یک سال و بیشتر حفظ کرد.
 • ارزش افزوده روی محصولات کشاورزی را شاهد هستیم یعنی در فصل تولید میوه میتوان آن را با قیمت مناسب خرید و فراوری کرد و در فصل مناسب که بازار به محصول نیاز دار آن را به بازار عرضه کرد.
 • از هدر رفتن و دور ریز محصولات کشاورزی جلوگیری میکند.

در زیر نمونه هایی از بخش فراوری صنایع تبدیلی را برایتان آوردم:

 • تولید میوه خشک
 • تولید سبزیجات خشک
 • فراوری گیاهان دارویی
 • تولید مربا
 • تولید لواشک

تولید میوه خشک یا چیپس میوه

بسته بندی و درجه بندی محصولات کشاورزی

صنایع تبدیلی کشاورزی انقدر وسیع است که بخش درجه بندی و بسته بندی میوه – سبزیجات – صیفی جات و سایر محصولات کشاورزی را در برمیگیرد. به عبارت دیگر هر جایی که صحبت از ارزش افزوده روی محصولات کشاورزی باشد ردپای صنعت تبدیلی را میتوان دید.

پیشنهاد مطلب مفید :  خرید و قیمت دستگاه میوه خشک کن پفکی

بخش درجه بندی و بسته بندی صنایع تبدلی نیز از بخش های مهمی است که در صادرات محصولات کشاورزی بیشتر از هر جای دیگری خود را نشان میدهد.

در زیر نمونه هایی از بخش بسته بندی و درجه بندی محصولات کشاورزی را برایتان آوردم:

 • بسته بندی و درجه بندی میوه
 • بسته بندی سبزیجات
 • بسته بندی حبوبات
 • بسته بندی برنج
 • بسته بندی و درجه بندی صیفی جات

بسته بندی پرتقال برای صادرات

نگهداری و ذخیره سازی محصولات کشاورزی

شاید در نگاه اول پس از شنیدن نام صنایع تبدیلی کشاورزی ذهن ما فقط به سمت فراوری کشیده شود اما بخش نگهداری و ذخیره سازی چه ذخیره سازی در انبار برای کنترل بازار باشد و چه ذخیره سازی در سردخانه های زیر و بالای صفر باشد همگی جزو صنایع تبدیلی کشاورزی محسوب میشود. چون اینجا باز بحث ماندگاری محصولات کشاورزی و ارزش افزوده روی محصولات و جلوگیری از دور ریختن محصولات به میان میاید.

مثلا میوه ای مثل تمشک را در نظر بگیرید این میوه در تابستان برداشت میشود و باید خیلی سریع به دست مصرف کننده برسد و در این بین بخشی از این میوه خراب میشود حالا راهکاری که صنعت تبدیلی به ما میدهد چیست؟

صنایع تبدلی کشاورزی به ما میگوید این کار ها را برای میوه تمشک میتوانی انجام دهی تا ماندگاری آن بیشتر شود و بهتر به بازار عرضه شود:

 • نگهداری تمشک در دمای زیر صفر
 • بسته بندی تمشک در بسته های کوچک و عرضه سریع به بازار
 • تبدیل تمشک به مربای تمشک
 • تبدیل تمشک به تمشک خشک شده
 • تبدیل تمشک به آب تمشک
پیشنهاد مطلب مفید :  خرید و قیمت دستگاه میوه خشک کن پفکی

نمونه هایی از بخش نگهداری و ذخیره سازی محصولات کشاورزی :

 • نگهداری میوه خشک در سردخانه های بالای صفر
 • نگهداری سبزیجات در دمای زیر صفر
 • نگهداری گوشت در دمای زیر صفر
 • نگهداری میوه جات در دمای بالای صفر
 • نگهداری میوه جات در دمای زیر صفر

نتیجه گیری و دادن بازخورد

خوب من سعی کردم در این مطلب اطلاعاتی در مورد این صنعت مهم و رو به رشد به شما بدهم اینها نمونه ها و بخش هایی از صنایع تبدیلی کشاورزی بود که برایتان بیان کردم و سعی کردم با مثال توضیح دهم تا بهتر این صنعت و ظرفیت های آن رابشناسید.

این صنعت با توجه به حجم بالای میوه و سبزیجات و صیفی جات و حبوبات و غلات و گیاهان دارویی که در کشور تولید میشود قابل چشم پوشی نیست. انشاالله در نوشته و فایل صوتی بعدی درمورد این ظرفیت ها در نقاط مختلف کشور بیشتر توضیح میدهیم.

منتظر بازخورد های شما در سایت و کانال تلگرام سادینو هستم تا در مورد این صنعت بیشتر توضیح دهیم و امیدوارم برایتان مفید واقع شده باشد. فایل جدید برنامه صنایع تبدیلی کشاورزی را نیز میتوانید با کلیک بر روی لینک دنبال کنید.

صنایع تبدیلی کشاورزی شامل چه بخش هاییست؟

صنایع تبدیلی کشاورزی شامل سه بخش اصلی فراوری - بسته بندی و درجه بندی - ذخیره سازی و نگهداری است که در مورد هر کدام در مطلب و فایل صوتی بیشتر توضیح دادیم.

چند نمونه از صنایع تبدیلی کشاورزی را بشناسید؟

تولید میوه خشک و سبزیجات خشک شده - بسته بندی و درجه بندی پرتقال برای صادرات - نگهداری تمشک در دمای زیر صفر نمونه هایی از صنایع تبدیلی کشاورزی هستند.

5/5 - (2 امتیاز)

درباره من

مهدی اکبری

مهدی اکبری هستم به دیجیتال مارکتینگ و کسب وکار اینترنتی علاقه دارم. در وبسایت سادینو در مورد صنایع تبدیلی کشاورزی محتوا تولید میکنم و سئو سایت انجام میدم خوشحال میشم با نظرات زیباتون در جهت تولید محتوای بهتر یاریم کنید.

شماره تماس : 09114432498

2 دیدگاه در “صنایع تبدیلی کشاورزی چیست؟ (پادکست 1)

 1. صمد صمدی گفت:

  سلام وقت شما بخیر
  من از تاجران فعال درحوزه میوه خشک هستم مطالب خیلی مفیدی ارائه کردید درصورت تمایل خوشحال میشم با آن مجموعه همکاری داشته باشیم

  1. سادینو گفت:

   سلام آقای صمدی عزیز
   وقت شما بخیر
   خوشحالم که این مطلب براتون مفید بود
   برای همکاری میتونید شماره تماستون رو اینجا قرار بدبد یا از طریق شماره تماس زیر به صورت مستقیم با من تماس بگیرید.
   09129421291
   مهدی اکبری – مدیر بخش دیجیتال سادینو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین محصولات سادینو

بستنی خشک

قیمت اصلی ۱۷۹,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۱۶۹,۰۰۰ تومان است.

بستنی خشک پفکی طعم توت فرنگی

قیمت اصلی ۱۷۹,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۱۶۹,۰۰۰ تومان است.
سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.